Jääsauna rakentuu jälleen Piipsjärvelle

Piipsjärvi26h-tapahtumassa koetaan jälleen ainutlaatuinen elämys, kun suuri talkoovoimin rakennettu jääsauna lämpiää kävijöille helmikuun lopussa. Rohkeasta ideasta kasvanut projekti kokoaa yhteen monia talkoolaisia ja saunojia.

Jääsauna valmistuu Piipsjärven rannalle. Katto odottaa paikoilleen pääsyä keskiviikkona 25.2.2026. Kuva: Kimmo Rauatmaa

Oulaisten Tapahtumantekijät ry rakentaa suuren jääsaunan Piipsjärvi26h-tapahtumaan, joka järjestetään Piipsjärvellä 28.2.–1.3.2026.

Saunasta tulee noin 23 neliömetrin kokoinen ja tilavuudeltaan noin 50 kuutiota – eli lämmittämistä riittää. Saunaa lämmitetään lauantaina 28.2. niin pitkään kuin se on turvallista. Edellisellä kerralla jääsauna palveli kävijöitä kahdeksan tunnin ajan, nyt luultavasti pidempäänkin.

– Tänä vuonna seinät ovat vahvemmat ja tietyt jutut tehtiin paremmin kuin viime kerralla, Arto Hintsala kertoo.

Jäinen järven jää, josta otetaan sahalla jääpalikoita.

Jäänottopaikka Piipsjärvellä. Kuva: Kimmo Rauatmaa

 

Sauna talkootyönä

Sauna rakentuu talkoovoimin. Ydinporukkaan kuuluu noin kymmenen tekijää, ja lisäksi yksittäisiä talkoolaisia on osallistunut useampaankin otteeseen. Mukana on kahtena päivänä myös Haapaveden Jedun opettaja sekä opiskelijoita.

– Voisin sanoa, että kolmisenkymmentä talkoolaista on käynyt yhteensä, Hintsala sanoo.

 

Luminen maisema. Rannalla on jäästä sahattuja kuutioita.

Jääsaunaa on rakentamassa kymmeniä talkoolaisia. Kuva: Kimmo Rauatmaa

Heitin jääsaunaidean piipsjärvi24h-järjestäjille, että mitä jos me rakennamme tapahtumaan maailman suurimman jääsaunan. Siitä se sitten lähti ja en tiedä näkyykö loppua tälle hullulle idealle.

Ideasta perinteeksi

Jääsauna toteutetaan jo toista kertaa osana tapahtumaa. Idea sai alkunsa muutama vuosi sitten, kun kaveriporukka rakensi omalle pihalle pienen jääsaunan.

– Löylyt olivat niin makeat, että heitin jääsaunaidean piipsjärvi24h-järjestäjille, että mitä jos me rakennamme tapahtumaan maailman suurimman jääsaunan. Siitä se sitten lähti ja en tiedä näkyykö loppua tälle hullulle idealle, Hintsala hymyilee.

Pienhanketukea projektiin

Jääsaunaprojekti sai Rieska-Leaderilta pienhankerahoitusta, jonka tuella hankittiin tarvittavia välineitä saunan rakentamiseen.

– Viime kerralla jouduimme lainaamaan tai vuokraamaan kaikki välineet. Nyt hanketta ei olisi lähdetty toteuttamaan ilman Leader-tukea, Hintsala sanoo.

Oulaisten Tapahtumantekijät ry on vuonna 2024 perustettu oulaistelainen yhdistys, joka järjestää Oulaisten keskustaan ja kyläalueille matalan kynnyksen tapahtumia.

Piipsjärvi26h-tapahtuma on yksi Oulu2026-kulttuuripääkaupunkiohjelman tapahtumia. Piipsjärvi24h-tapahtumaa järjestetään jo viidettä kertaa yhdessä paikallisten yritysten, yhdistysten ja Oulaisten kaupungin kanssa. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

 

Vuokko Kärki rakentuvan jääsaunan luona. Kärki on Oulaisten Tapahtumantekijät ry:n varapuheenjohtaja. Kuva: Kimmo Rauatmaa

Suuri jääsauna rakentuu Piipsjärven kauniisiin talvisiin maisemiin. Kuva: Kimmo Rauatmaa


Muita uutisia