Eskolaan uusi liikuntapuisto – avajaiset Avoimet Kylät -päivänä

Eskolan kylä Kannuksessa saa uuden lähiliikuntapaikan, kun entinen urheilukenttä muuttuu koko perheen lähiliikunta-alueeksi Leader-tuella. Hankkeen toteuttaa aktiivinen kyläyhdistys Eskolan Eskot ry, ja uusi alue avataan Avoimet Kylät -päivänä 14.6.

Syksyllä 2024 toteutettiin kaukalon asfaltointi. Kuva: Eskolan Eskot ry/Paavo Hautamäki.

Eskolan Eskot kunnostaa hankkeessaan vanhan jääkiekkokaukalon ja pallokentän. Jääkiekkokaukalo puretaan väliaikaisesti, sen pohja tiivistetään ja asfaltoidaan. Tämän jälkeen kaukalo kootaan takaisin ja päätyihin asennetaan koripallotelineet. Näin kaukaloa voidaan hyödyntää monipuolisesti ympäri vuoden. Myös pallokentän pohja kunnostetaan ja sen päälle asennetaan uusi hiekkatekonurmi.

– Tekonurmen asennus on sovittu alustavasti viikolle 24., jotta voitaisiin pitää kentän avajaiset Avoimet Kylät -tapahtuman yhteydessä. Viime syksynä tehtiin suurin osa pohjatöistä ja niitä päästään jatkamaan piakkoin. Lisäksi syksyllä asfaltoitiin kaukalo. Asfaltointi sattui hyvään saumaan, kun Peab oli lähistöllä urakoimassa. Talvella kaukalon jäädyttäminen luistinkentäksi oli asfalttipohjalle huomattavasti helpompaa, kun vesi ei ”karannut” kaukalosta niin kuin ennen, Armi Niskanen Eskolan Eskoista kertoo.

Erityisesti lapset ja nuoret tarvitsevat lähiliikunta-aluetta, joka mahdollistaa liikunnan omatoimisen harrastamisen. Uusi lähiliikunta-alue palvelee Eskolan kylän asukkaita – etenkin lapsia ja nuoria – ja edistää asuinyhteisön hyvinvointia.

– Kaukalossa luisteltiin tänä talvena enemmän kuin vuosiin. Kaukalon jäänhoito ja -huolto vaatii kuitenkin edelleen melko paljon työtä, mutta meillä täällä Eskolan kylässä on tunnetusti tehty aina paljon talkoita ja on saatu todella paljon apua parilta kyläläiseltä kaukalon hoidossa, Niskanen sanoo.

Eskolan Eskot ry on kylän oma urheiluseura, joka edistää liikunnallista elämäntapaa ja on aktiivisesti mukana myös Eskolan tapahtumissa.

Yleishyödyllisen investointihankkeen kokonaiskustannusarvio on 54 800 euroa, josta Leader-tuen osuus on 75 % eli 41 100 euroa. Korkeampi tukiprosentti on mahdollinen investointihankkeille, jotka kohdistuvat lapsiin ja nuoriin.

Lue lisää Avoimet Kylät -päivästä täältä.